Modernizacja linii obwodowej w Warszawie

25.05.2017

Utrudnienia w ruchu

  • Prace na linii obwodowej w Warszawie to kolejny etap wielkiej przebudowy Warszawskiego Koła Węzłowego
  • Rozwinięta sieć przystanków kolejowych zwiększy komfort podróży i znacznie skróci czas dojazdu pasażerów do miejsca docelowego
  • Termin oddania całej inwestycji (linia nr 20, 507, 509): kwiecień 2019 r.


Modernizacja linii obwodowej w Warszawie wchodzi w kolejny etap realizacji. Konsorcjum firm Budimex (Lider), STRABAG oraz ZUE m.in. dokona rozbiórki 4 obiektów inżynieryjnych. Pierwsze utrudnienia w ruchu kołowym pojawią się wieczorem 26 maja w piątek w okolicach Ronda Wolnego Tybetu.

Kasprzaka zamknięta

26 maja br. o godzinie 22.00 nastąpi całkowite zamknięcie ulicy Kasprzaka na wysokości skrzyżowania z Al. Prymasa Tysiąclecia. Objazd planowany jest ulicą Wolską i potrwa do 29 maja br. do godziny 5 rano.

Utrudnienia w ruchu na odcinku od Warszawy Zachodniej do Warszawy Gdańskiej potrwają do końca listopada br. i obejmą ulice: Kasprzaka, Wolską, Górczewską – obecnie zamkniętą ze względu na budowę metra, Obozową. Informacje na temat utrudnień w ruchu pojawiać się będą na bieżąco na stronie Zarządu Transportu Miejskiego.

Zakres inwestycji

W ramach modernizacji obwodowej linii kolejowej Konsorcjum przebuduje 8 peronów, 3 wiadukty kolejowe, przejście podziemne i 3 kładki dla pieszych. Ponadto wymieni tory na długości 10,5 km i przebuduje sieć trakcyjną o długości ponad 14 km. Wzdłuż linii kolejowej zamontowane zostaną ekrany akustyczne, powstaną nowoczesne windy zapewniające wygodny dostęp do peronów, przystanki zaś wyposażone zostaną w monitoring, który podniesie poziom bezpieczeństwa podróżnych. Obiekty posiadać będą nowe wiaty, ławki, oświetlenie i oznakowanie oraz zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Dzięki lepszej integracji transportu kolejowego z komunikacją miejską, modernizacja peronów poprawi jakość i komfort podróży, a rozwinięta sieć przystanków kolejowych znacznie skróci czas przejazdu pasażerów do pracy lub szkoły. 

Inwestycja zostanie zrealizowana w ramach unijnego instrumentu finansowania projektów infrastrukturalnych „Łącząc Europę” Connecting Europe Facility (CEF).

BUDIMEX SA jest spółką z blisko pięćdziesięcioletnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia ponad 6000 specjalistów. Profil działalności spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, kubaturowych oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Firma stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków oraz Elektromontaż Poznań SA.

Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej. Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl

STRABAG SE jest europejskim koncernem budowlanym, liderem w zakresie wdrażania innowacyjnych technologii z silnym kapitałem własnym. Działalność STRABAG obejmuje pełen zakres usług budowlanych, wykwalifikowaną kadrę inżynierską, wysokiej jakości materiały budowlane oraz najnowszej generacji park maszynowy. Dzięki temu możliwa jest kompleksowa realizacja inwestycji - terminowo, na najwyższym poziomie pod względem jakości i w najlepszej cenie. STRABAG korzysta z całej gamy usług oferowanych przez wyspecjalizowane spółki koncernowe, które przejmują odpowiedzialność za ich wykonanie, generując w ten sposób wartość dodaną dla swoich Klientów. Dzięki zaangażowaniu 73 tys. pracowników STRABAG SE osiąga roczne obroty w wysokości około 14 mld EUR. Koncern rozszerza swoją działalność daleko wykraczającą poza granice Austrii i Niemiec. Za pośrednictwem sieci należących do niego spółek jest obecny w wielu krajach europejskich i coraz częściej reprezentowany na innych kontynentach. Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.com

Grupa STRABAG działa w Polsce od 1987 roku. Przy zatrudnieniu ok. 5 tys. pracowników, roczne obroty Grupy wynoszą ponad 900 mln EUR. Więcej informacji jest dostępnych na www.strabag.pl

 

Grupa ZUE to jeden z czołowych podmiotów budownictwa branży kolejowej i miejskiej infrastruktury szynowej i energetycznej, skupiający w swych ramach spółki o potencjale projektowym, handlowo-produkcyjnym i wykonawczym.

Głównym przedmiotem działalności spółek Grupy ZUE jest projektowanie oraz realizacja w formule generalnego wykonawstwa kompleksowych usług budowy i modernizacji linii tramwajowych oraz kolejowych wraz z infrastrukturą towarzyszącą (m.in. roboty ziemne i budowa podtorza, systemy odwadniające oraz obiekty inżynierskie i kubaturowe, w tym stacje).

ZUE S.A. jest jednym z liderów w świadczeniu usług w zakresie budowy i modernizacji systemów zasilania infrastruktury tramwajowej oraz budowy i modernizacji tramwajowej i kolejowej sieci trakcyjnej. Przedmiot działalności spółki obejmuje także świadczenie usług bieżącego utrzymania systemów infrastruktury miejskiej tj. torowisk i trakcji, systemów zasilania oraz oświetlenia. ZUE S.A. realizuje również usługi budowy kompletnych systemów sieci elektroenergetycznych w zakresie energetyki profesjonalnej. Więcej informacji jest dostępnych na www.grupazue.pl