Budimex wybuduje S3 na odcinku Brzozowo - Rzęśnica

KontraktyData aktualności: 18 grudnia 2017

Budimex podpisał umowy z Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Szczecinie na realizację dwóch odcinków drogi ekspresowej S3. W imieniu firmy umowę podpisał prezes Zarządu, Dariusz Blocher.

W ramach zadania: Budowa drogi S3 na odcinku Miękowo – koniec obwodnicy Brzozowa wraz z rozbudową odcinka Miękowo – Rzęśnica, Budimex dostosuje drogę krajową nr 3 do parametrów drogi ekspresowej na odcinku Brzozowo – Miękowo waz z budową obwodnicy Brzozowa oraz na odcinku Miękowo (koniec obw. Miękowa) – Rzęśnica (węzeł Rzęśnica z węzłem). Kontrakt realizowany jest w systemie „projektuj i buduj”.

Pierwsze z zadań, Brzozowo – Miękowo, obejmuje odcinek o długości 22,4 km. Budowa drogi S3 przebiega głównie przez tereny leśne. W ramach kontraktu wybudowane zostaną: wiadukty, przejścia dla zwierząt górą, przepusty melioracyjne z funkcją przejścia dla zwierząt, most z funkcją przejścia zwierząt) oraz węzły: Brzozowo, Przybiernów, Babigoszcz i miejsca obsługi podróżnych.

Wartość umowy na budowę odcinka Brzozowo – Miękowo wynosi 293,13 mln zł netto.

Drugie zadanie będzie wymagało rozbudowy istniejącej drogi S3 na odcinku od obwodnicy Miękowa, od węzła Goleniów Północ do węzła Rzęśnica, gdzie droga wymaga dostosowania do obecnych parametrów drogi ekspresowej. To odcinek o długości 3,8 km. Wybudowany zostanie węzeł drogowy Kliniska, a także przebudowany zostanie węzeł Rzęśnica na połączeniu drogi S3 z DW-142. Zlikwidowane zostaną istniejące leśne parkingi i zjazdy do lasu, powstaną przejścia dla zwierząt i wygrodzenia zabezpieczające przed wtargnięciem zwierzyny na jezdnię. Łącznie wybudowanych zostanie 5 obiektów inżynierskich (2 przejścia górne dla zwierząt, wiadukt na węźle Kliniska i na węźle Rzęśnica oraz kładka dla pieszych), dodatkowo istniejący obiekt na rzece Inie zostanie dostosowany jako obiekt pełniący funkcję przejścia dla zwierząt.

Wartość umowy na budowę odcinka Miękowo – Rzęśnica wynosi 102,66 mln zł netto.

Odcinek Brzozowo – Rzęśnica stanowi część północnego odcinka DK nr 3, łączącego Szczecin i południe Polski z wybrzeżem morskim i terminalem promowym w Świnoujściu.

Termin zakończenia prac dla obu odcinków wynosi 34 miesiące od daty zawarcia umowy wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie. Do czasu objętego projektowaniem wlicza się okresy zimowe (tj. od 15 grudnia do 15 marca). Do czasu realizacji Robót (etap realizacji Robót) nie wlicza się okresów zimowych.

 

###

***

BUDIMEX SA jest spółką z blisko pięćdziesięcioletnią tradycją oraz liderem polskiego rynku budowlanego. Zatrudnia ponad 6000 specjalistów. Profil działalności spółki obejmuje realizację projektów z zakresu infrastruktury: drogowej, kolejowej i lotniskowej, kubaturowych oraz energetyki i przemysłu. Budimex obecny jest nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Firma stopniowo zwiększa swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu RESPECT – najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. Grupa Budimex współpracuje rocznie z 12 tys. kontrahentów. W skład grupy wchodzą: Budimex Nieruchomości, Mostostal Kraków oraz Elektromontaż Poznań SA.

Budimex jest jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej. Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl.