EKG budownictwo (2)

Komentarze ekspertów

Polska jest dzisiaj drugim co do wielkości placem budowy w Europie – mówił Cezary Łysenko w trakcie tegorocznego EKG

27.04.2023

Za nami piętnasta edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W cyklu debat oraz spotkań towarzyszących EKG co roku biorą udział przedstawiciele biznesu i polityki oraz naukowcy, praktycy i decydenci z Polski, Europy i świata. W ciągu trzech dni odbywają się tysiące rozmów, spotkań, dyskusji na tematy takie jak droga do stabilizacji po ustępującej pandemii, wojna w Ukrainie i jej wielorakie konsekwencje oraz dynamiczne zmiany geopolityczne. To źródła wielu nowych wyzwań, o których debatują tegoroczni goście EKG.

Wśród prelegentów byli obecni eksperci Grupy Budimex włącznie z Członkiem Zarządu, Dyrektorem Operacyjnym Budownictwa Infrastrukturalnego – Cezarym Łysenką, który wziął udział w panelu dotyczącym koniunktury w sektorze budowlanym. W trakcie debaty poruszono liczne wątki, w tym m.in. finansowanie inwestycji w warunkach wysokiej inflacji i kryzysu gospodarczego, ceny materiałów i usług, a także waloryzację przetargów w przepisach i  w praktyce.

- Z uwagi na portfel jakim dysponujemy na 2023 i 2024 rok, sytuacja wygląda dobrze, jednakże zastanawiamy się co będziemy robić w latach 2026-2027 i dalej. Generalni wykonawcy muszą myśleć w perspektywie pięcioletniej, a kierunkowo nawet 10 lat do przodu. Patrząc na to co aktualnie się dzieje na rynku czujemy, że jesteśmy beneficjentem sytuacji pandemicznej i wojny w Ukrainie w aspekcie kosztowym– mówił w trakcie debaty Cezary Łysenko.

Generalny wykonawca podkreśla, że sytuacja związana z zamówieniami na infrastrukturę drogową jest na dzisiaj stabilna. Jeśli chodzi o budownictwo kolejowe, Budimex jest na etapie oczekiwania na nowe zadania. Natomiast w budownictwie mieszkaniowym widoczna jest stagnacja, spadek zamówień i mniejsza liczba pozwoleń na budowę. Członek Zarządu podkreślał, że w budownictwie energetycznym Budimex wciąż poszukuje nowych możliwości i jest ukierunkowany na zieloną energię.

 - Jeżeli chodzi o portfel w budownictwie kolejowym - to prawda, że dzisiaj jesteśmy w historycznym momencie i tych inwestycji jest dużo. Do inwestycji kolejowych przygotowywaliśmy się przez ostatnich prawie 10 lat. Aby móc funkcjonować w sposób efektywny poczyniliśmy ogromne inwestycje w tabor kolejowy, w maszyny i sprzęt. Śmiem twierdzić, że mamy dzisiaj zestawy najnowsze w Europie. Ten sprzęt musi mieć zajęcie – kontynuował Cezary Łysenko.

W trakcie debaty został poruszony także wątek pozyskiwania nowych pracowników oraz wyzwań na rynku pracy.

- Polska jest aktualnie drugim co do wielkości placem budowy w Europie, a to oznacza, że zasoby ludzkie do pracy mamy dość silnie. Musimy zadbać o to, żeby nowe kadry i młode pokolenie pojawiały się na rynku. Przed budownictwem zawodowym w Polsce stoi wyzwanie - dużo osób chce pracować zdalnie. Niestety zdalnie obiektu mostowego nie wybudujemy – podsumował Cezary Łysenko.

Do udziału w sesji zostali zaproszeni:

  • Wojciech Caruk, prezes zarządu, PFR Nieruchomości SA
  • Anna Glanowska-Szpor, dyrektor zarządzająca sektorem budowlanym, ING Bank Śląski SA
  • Grzegorz Kurdziel, członek zarządu, dyrektor ds. wsparcia operacyjnego, PKP Polskie Linie Kolejowe SA
  • Jerzy Polaczek, poseł na Sejm RP, minister transportu i budownictwa w latach 2005-2006, minister transportu w latach 2006-2007
  • Waldemar Wójcik, członek zarządu, STRABAG Sp. z o.o.
  • Tomasz Żuchowski, p.o. Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad

Debatę moderował Rafał Kerger, dziennikarz ekonomiczny, redaktor naczelny, WNP.PL, PulsHR.pl, PortalSamorzadowy.pl.

---

BUDIMEX SA jest spółką z ponad pięćdziesięcioletnią tradycją, która ma znaczący udział w rozwoju gospodarczym Polski. Naszą pracą podnosimy jakość życia milionów Polaków. W okresie 50 lat istnienia firmy zrealizowaliśmy tysiące nowoczesnych inwestycji infrastrukturalnych, kubaturowych i przemysłowych. Kultura innowacyjności, doskonalenie i kierowanie się zasadami zrównoważonego rozwoju pozwoliły nam zdobyć pozycję lidera polskiego rynku budowlanego. Jesteśmy obecni nie tylko na rynku polskim, ale też zagranicznym. Stopniowo zwiększamy swoje zaangażowanie w sektorze facility management (obsługa nieruchomości i obiektów infrastruktury) oraz gospodarki odpadami. Od 1995 roku nasza spółka notowana jest na warszawskiej GPW, a od roku 2011 wchodzi w skład indeksu najbardziej odpowiedzialnych spółek giełdowych. Jej inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma o globalnym zasięgu – Ferrovial. W skład grupy wchodzą: Mostostal Kraków oraz FBSerwis.

Jesteśmy jednym z sygnatariuszy Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie – inicjatywy utworzonej w 2010 r., zrzeszającej największych generalnych wykonawców w Polsce w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa pracy w branży budowlanej.

Więcej informacji jest dostępnych na www.budimex.pl

ZAŁĄCZNIKI

EKG budownictwo (2)

EKG budownictwo (2)

EKG budownictwo (3)

EKG budownictwo (3)

EKG budownictwo (4)

EKG budownictwo (4)

EKG budownictwo (6)

EKG budownictwo (6)